M50100SB400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 400V 100A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
M50100SB400 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)