KBPC15005T
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A KBPC
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
KBPC15005T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:QC Terminal
Package / Case:4-Square, KBPC-T
Supplier Device Package:KBPC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MB1FTR
MB1FTR
BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBF
B380FS
B380FS
1PH BRIDGE DIL 800V 1A