GBPC35005WTA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 50V 35A GBPC-W
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GBPC35005WTA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 17.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)