DLA100B1200LB-TRR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 132A SMPD.B
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DLA100B1200LB-TRR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):132 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)