VUO60-14NO3
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 72A FO-F-B
DataSheet
VUO60-14NO3 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):72 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1400 V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)