GBPC35005T
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A GBPC
DataSheet
GBPC35005T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 17.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)