WDMF75M16T
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
WDMF75M16T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 75 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1.6 kV
Operating Temperature:150°C (TJ)