VUB120-16NOX
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 180A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUB120-16NOX PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase (Braking)
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):180 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.75 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)