PT100KN16
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 3PHASE 1.6KV 100A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
PT100KN16 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.23 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:7 mA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)