VBO78-08NO7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 78A ECO-PAC2
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VBO78-08NO7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):78 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.14 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 800 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)