VUO30-16NO3
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 37A FO-F-B
DataSheet
VUO30-16NO3 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):37 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.55 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:FO-F-B
Supplier Device Package:FO-F-B
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DB1P
DB1P
BRIDGE RECTIFIER DIODE
BR5010
BR5010
STD 50A, CASE TYPE: BR50