DMA40U1800GU
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
POWER DIODE DISCRETES-RECTIFIER
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DMA40U1800GU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.28 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1800 V
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)