M5060TB800
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 800V 60A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
M5060TB800 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Supplier Device Package:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
W005M
W005M
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A WOM