APTDF100H170G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 120A SP4
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APTDF100H170G PDF
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.7 kV
Current - Average Rectified (Io):120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.5 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1700 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)