V60DM120C-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO263AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
V60DM120C-M3/I PDF
Type Description
Series:eSMP®, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:970 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:700 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C