MBR12045CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 45V 120A 2TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR12045CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C