RB238T-30NZC9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
SUPER LOW IR, 30V, 40A, ITO-220A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB238T-30NZC9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:150°C