GSD2004A-HE3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
GSD2004A-HE3-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):225mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)