APT60DQ60BCTG
Description
DIODE ARRAY GP 600V 60A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT60DQ60BCTG PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.4 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C