40CPQ050
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
40A, 50V, TO-247AD, SCHOTTKY REC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
40CPQ050 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:530 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C