PMEG2005CT,215
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SOT23
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
PMEG2005CT,215 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:390 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):22 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)