NSD070ALT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
NSD070ALT1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 150 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 nA @ 70 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C