MBR30030CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 30V 300A 2TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR30030CTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 150 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:8 mA @ 20 V