MSRT150120(A)
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.2KV 150A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSRT150120(A) PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 150 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V