LQA20B300C
Description
DIODE RECT GP 300V 10A TO263
DataSheet
LQA20B300C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):12.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)