RF2001NS3DFHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
FAST RECOVERY DIODES (CORRESPOND
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RF2001NS3DFHTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)