RB228NS150FHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V 30A LPDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB228NS150FHTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)