STTH16L06CGY-TR
Description
DIODES AND RECTIFIERS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STTH16L06CGY-TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.08 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:8 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C