RBQ10NS100AFHTL
Description
LOW IR TYPE AUTOMOTIVE SCHOTTKY
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RBQ10NS100AFHTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:770 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)