MBR40150CT
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
DataSheet
MBR40150CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C