201CNQ050
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 100A PRM4
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
201CNQ050 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:670 mV @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C