VS-72CPQ030-N3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 35A TO247AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-72CPQ030-N3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 35 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.9 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C