MBR41H100CTH
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR41H100CTH PDF
Type Description
Series:SWITCHMODE™
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)