FEP16AT-E3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 50V 16A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FEP16AT-E3/45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C