DCG130X1200NA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 1200V SOT227B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DCG130X1200NA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):64A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 60 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C