RB218T100NZC9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
SUPER LOW IR, 100V, 20A, ITO-220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB218T100NZC9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:870 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:7 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:150°C