MSCDC200A170D1PAG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
PM-DIODE-SIC-SBD-D1P
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSCDC200A170D1PAG PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 200 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C