MUR2X100A06
Description
DIODE GEN PURP 600V 100A SOT227
DataSheet
MUR2X100A06 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 100 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C