MSKD60-16
Description
DIODE MODULE 1.6KV 60A D1
DataSheet
MSKD60-16 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 200 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 1600 V