MBR20L80CTG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR20L80CTG PDF
Type Description
Series:SWITCHMODE™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:670 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 80 V
Operating Temperature - Junction:-20°C ~ 150°C