DD98N20KHPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE GP 2000V 98A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DD98N20KHPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):98A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.53 V @ 300 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 mA @ 2000 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C