FST31180
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 180V TO220
DataSheet
FST31180 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):180 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:830 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 180 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C