VS-40CPQ080PBF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-40CPQ080PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:770 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.25 mA @ 80 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C