HFA200MD40D
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
HFA200MD40D PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):172A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 µA @ 400 V