FEP16HTHE3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FEP16HTHE3/45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):500 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 500 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C