APT2X61DC60J
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT2X61DC60J PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 60 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.2 mA @ 600 V