RB480Y-90FHT2R
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 90V-VRM 90
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB480Y-90FHT2R PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:690 mV @ 100 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)