VB30M120CHM3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VB30M120CHM3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TMBS®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C