QRD1210004
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.2KV 100A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
QRD1210004 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 100 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 1200 V