UFT20140D
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 400V 100A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
UFT20140D PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):70 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 400 V